ICIMOD

INTERNATIONAL CENTRE FOR INTEGRATED MOUNTAIN DEVELOPMENT (ICIMOD)

Office:                 Khumaltar, Lalitpur, GPO Box 3226, Kathmandu

Telephone :         500 3222, 5003318

Fax :                    977-1-500 3299, 500 3277

e-mail :                 icimod@icimod.org

Website:               www.icimod.org

 

Working Hours: Monday to Friday :              0900 hrs – 1700 hrs

Dr. David James Molden, Director General

Godawari, Tel: 9801021630

Ms.Karen L Conniff

 

Dr. Eklabya Sharma, Director of Programme Operations

Friends Colony, Bakhundole, Tel: 55492353, 9801027522

Dr. Reeta Sharma

 

Mr. Ahmad Farid, Head Strategic PM and E Unit,

Ms. Bibi Saleema, Mob: 9802055444

 

Mr. Tariq Ahmad, Programme Officer

Ms. Shahzadi Sidra, Mob: 9860952259

 

Mr. Ghulam Muhammad Shah, Impact Monitoring and Evaluation Specialist

Ms. Rubina Badar

 

Mr. Dhrupad Choudhury, Regional Programme Manager Adaptation to Change

Ms. Ranjana Sinha

 

Mr. Nand Kishor Agrawal, Programme Coordinator – HICAP Initiative

Ms. Neha Agrawal

 

Mr. Ajaz Ali, Programme Officer

Ms. Naila parveen

 

Ms. Suman Bisht, Programme Coordinator- AdaptHIMAL

 

Ms. Iris Leikanger, Programme Officer

 

Dr. Rajan Kotru, RPM Transboundary Landscapes, Tel: 9802031445

Ms. Anita Kotru

 

 

Mr. Nakul Chhetri, Program Coordinator

Ms. Shova Chettri

 

Mr. Swapnil Chaudhari, Programme Officer

 

Mr. Muhammad Ismail, Pakistan Coordinator

Ms.  Shamsu Shahab

 

Mr. Anjal Prakash, Programme Coordinator

Ms. Swati Sinha

 

Mr. Aneel Piryani, Programme Office

Ms. Anita Aneel Piryani

 

Mr. Shahriar Wahid,  Programme Coordinator/Koshi Basin Initiative

Ms. Shubhra Farzana

 

Ms. Fozia Kanwal, Programme Officer

Mr. Kaleem Ullah Khan

 

Mr, Tshering Chophel, Programme Officer

Mr. Dechen Wangmo

 

Mr. Golam Rasul,  Theme Leader Livelihoods

Ms. Dilruba Akhter

 

Mr. Ghulam Ali, Innovative Livelihood Options Specialist

Ms. Rubina Bano

 

Mr. Soumyadeep Banerjee, Migration & Population Specialist

 

Mr. Tashi Dorji, Livelihood Specialist: Conservation & Dev.
Ms. Pema Yuden

 

Ms. Rucha Ghate, Senior NRM Governance

Mr. Suresh Ghate

 

Ms. Giovanna Giorgia Gioli,  Livelihoods Adaptation Specialist

Mr. Valerio Lucarini

 

Ms. Chandra Gurung Goodrich, Senior Gender Specialist

Mr. Mark Eliot Goodrich

 

Mr. Abid Hussain, Food Security Economist

Mr. Mehwish Tahir

 

Mr. Clemens Kunze, Senior Political Specialist SSA

Ms. Pauline Sophie Emmanuelle LE MOIGNE

 

Mr. Arabinda Mishra, Senior Social Scientist

Ms. Madhumita Mishra

 

Mr. Marcello Notarianni, Senior Specialist Tourism

Mr. Ana Maria Rincon Cornejo

 

Mr. Abhimanyu Pandey, Cultural Service Analyst

 

Ms. Uma Partap, Agriculture and Beekeeping Specialist

Mr. Tej Partap

 

Mr. Devjit Roy Chowdhury, Socio Economist with Specialization in water

 

Mr. Ning Wu, Theme LeaderEcosysteMs.  Services

Ms. Tian Min

 

Ms. Neha Bisht, Associate EcosysteMs.  Specialist

 

Mr. Ruijun LONG, Programme Coordinator Hindu Kush-Karakoram

Ms. Wei Xiaohong

 

Mr. Karma Phuntsho, Senior Natura,l Resource Management Specialist

Ms. Mingma Deki

 

Mr. Nawraj Pradhan, NRM Specialist

 

Mr. Brij. Mohan Singh Rathore, Chief Policy Advisor – NRM

Ms. Vandana Singh Rathore

 

Mr. Shaoliang Yi, Programme Hi-Life

Ms. Qiu Ping

 

Mr. Muhammad Sohail, REDD+ Specialist

Ms. Maria

 

Ms. Aditi Mukherji, Theme Leader-Water and Air

Mr. Arindam Mukherji

 

Mr. Prakash Bhave, Senior Air Quality Specialist

Ms.  Nirupama Nita Bhave

 

Mr. Sanjeev Bhuchar, Senior Watershed Mngt Specialist

Ms. Ritu Bhuchar

 

Mr. Inka Koch, Glacio-Hydrologist

Ms. Brad Nicholson

 

Mr. Maxime Litt, Glacio Hydrologist

Ms. Melissa Elisa Maurice

 

Mr. Siva Praveen Puppala, Aerosol Scientist

Ms. Pallaprolu Swapna

 

Mr. Mats Eriksson, Regional Programme Manager Cryosphere & Atmosphere

Ms. Anuja Joshi

 

Ms. Anna Sinisalo, Programme Coordinator Cryosphere Ad Interim

Mr.  Montane Ayuso Sergu Espanola

 

Ms. Dorothea Stumm, Senior Glaciologist

 

Ms. Anja Moller Rasmussen, Senior Consultant Himalica,.

 Mr.  Poul Erik Nielsen

 

Mr. Philippus (Flip) Wester, Chief Scientist-Water Resources Management

Ms. Houkjejosephine Berger

 

Mr. Vishwas Sudhir Chitale, Remote Sensing Analyst- Ecosystems

Ms. Sanhita Sahasrabudhe

 

Mr. Deo Raj Gurung, Remote Sensing

Ms.  Nabina Gurung

 

Mr. Mir Abdul Matin, Senior Geospatial Applications Specialist

Ms. Mahbuba Shireen Tithi

 

Mr. Faisal Mueen Qamer, Remote Sensing

Ms. Shazia Tabassum Awan

 

Mr. Kabir Uddin, GIS/RS Specialist

Fatema Khanam

 

Ms. Laurie Ann Vasily, Head of KM & Communication /Senior KM Specialist

Mr. Thomas Joselet Mathew

 

Mr. Christopher J. Butler, Senior Editor

Ms.  Jennifer Rothchild

 

Ms. Chimi Seldon, Communication Officer

 

Mr. Amy Elizabeth Sellmyer, Creative Communication- Multi Media Specialist

 

Ms. Chi Elizabeth Sellmyer, Programme Coordnator – HUC

Mr. Swarnim Wagle

 

Mr. Liesbeth Segaar, Senior Officer and Unit Head of HR/OD

 

Mr. Rahul Dabas, ERP Coordinator,

Ms. Suman Lamba

 

Mr. Jawid Ahmad Jawid, Administrative Officer in Afghanistan CO

Ms. Nabila

 

Mr. Abdul Wahid Jasra, Country Representative

Ms. Sughra Wahid

 

Mr. San E. Somanathan, Programme Director

 

Mr. Haqiqurahman Rahmani, Geospatial Information Technology (GIT)

Ms. Nilofer Rahmani

 

Mr. Waheedullah Yousafi, Technical Coordinator

Ms. Bibi Jahida Waheed

Share Us ...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePrint this page